Czwartki z diagnozą integracji sensorycznej
W 2021 r., w ramach jubileuszu XX-lecia Stowarzyszenia, wychodzimy do Państwa z nową inicjatywą "Czwartki z diagnozą integracji sensorycznej”.
Na początku zapraszamy członków Stowarzyszenia do udziału w spotkaniach, których ideą jest wsparcie i rozwój kompetencji Terapeutów SI.
Podczas kameralnych spotkań, pod opieką mentora – doświadczonego terapeuty, będziemy dzielić się wiedzą i doświadczeniem w obszarze diagnozowania, prowadzenia rozumowania klinicznego, pisania raportów.
Szczegóły projektu oraz zgłoszenia chęci udziału pod adresem mailowym k.klosek@pstis.pl
- Rejestracja na spotkanie 04.03.2021: https://pstis.pl/pl/html/index.php?str=czwartki-z-diagnoza2
- Rejestracja na 11.03: https://pstis.pl/pl/html/index.php?str=czwartki-z-diagnoza
Kolejne spotkania odbędą się:
04.03.2021
11.03.2021
18.03.2021
25.03.2021
Konferencja edukacyjna dla kadry pedagogicznej.
Zapraszamy pracowników oświaty, dyrektorów, nauczycieli i pedagogów edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej oraz dla studentów pedagogiki do udziału w Konferencji Edukacyjnej CZYM JEST INTEGRACJA SENSORYCZNA.
Jest to pierwsza edycja Konferencji edukacyjnej skierowanej do kadry pedagogicznej i studentów. Nasza propozycja to wyjście naprzeciw aktualnym potrzebom branży edukacyjnej i propagowania wiedzy czym jest integracja sensoryczna. Konferencja na charakter edukacyjny dający wsparcie kadrze pedagogicznej w pracy z dzieckiem z dysfunkcjami.
Obwieszczenie
Zasady bezpieczeństwa – zalecenia na okres pandemii dla uczestników kursów I i II stopnia
- Na zajęcia kursanci przynoszą ze sobą: jednorazowe rękawiczki, maseczki ochronne /przyłbice oraz napoje we własnych pojemnikach.
- Kursanci powinni przebywać na terenie siedziby w jednorazowych maseczkach /przyłbicach lub zachowywać odstęp min. 2 m.
- Kursanci powinni bezwzględnie używać rękawiczek podczas ćwiczeń.
- Zaleca się częste mycie mydłem i wodą nie krócej niż 30 sek. lub dezynfekowanie rąk (bezwzględnie po przyjściu, wizycie w toalecie, przed i po posiłku, przed wejściem na salę szkoleniową, czy salę do terapii SI.
- Każdy uczestnik zostanie zaopatrzony w butelkę wody mineralnej oraz obiad w jednorazowym zamkniętym pojemniku wraz z jednorazowymi sztućcami.



Zalecenia dla terapeutów w czasie pandemii
Szanowni Państwo,
wszyscy obserwujemy bardzo dynamiczną i niepewna sytuację związaną z pandemią COWID-19. Wiele rekomendacji traci aktualizację z dnia na dzień.
Przekazując Państwu nasze sugestie pragniemy podkreślić, że poza tego typu regulacjami nadrzędną rolę ma aktualnie obowiązujące prawo.
Mamy nadzieję, że kierując się wewnętrznymi regulaminami tworzonymi przez podmioty medyczne i oświatowe oferujące terapię integracji sensorycznej, zyskacie Państwo uzupełniającą podpowiedź efektywnej ochrony.
Jolanta Kazanowska - prezes
Rekomendacja Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Integracji Sensorycznej SI dla terapeutów SI
W CZASIE PANDEMII COVID-19
1. Preselekcja pacjentów. Telefoniczne umówienie wizyty
A. Udzielenie niezbędnych informacji dotyczących zasad bezpiecznego korzystania z usług gabinetu terapii SI
B. Przeprowadzenie wywiadu o stanie zdrowia pacjenta i osób pozostających w jego najbliższym otoczeniu.
C . Ustalenie terminu wizyty
D. W sytuacji zaistnienia podejrzenia o możliwym zakażeniu dziecka, opiekuna czy osób z najbliższego otoczenia, wizyta nie może zostać zrealizowana. (Dodatni wywiad epidemiologiczny)
E. Grafik przyjmowania pacjentów należy układać tak, aby nie doprowadzać do gromadzenia się pacjentów w poczekalni. W miarę możliwości zachować 30 minutowe przerwy pomiędzy pacjentami.
F. Pacjent umawiany jest na konkretną godzinę i zobowiązywany do punktualności
G. Odległość osób przebywających w jednym pomieszczeniu to minimum 2 m
H. W przypadku wykonywania diagnozy rekomenduje się przeprowadzić wywiad z rodzicem badanego dziecka przekazując drogą elektroniczną do wypełnienia formularz wywiadu oraz formularze sensomotoryczne.
2. Wizyta pacjenta
A. Dziecko przynosi strój do przebrania się przed zajęciami.
B. Terapeuta przyjmuje pacjenta ubrany w środki ochrony indywidualnej.
C. Przed wejściem do gabinetu, należy umożliwić opiekunowi i dziecku umycie lub dezynfekcję rąk.
D. Następnie należy zmierzyć temperaturę dziecka i opiekuna. Dziecku może towarzyszyć tylko 1 opiekun . Opiekun cały czas używa w maseczki
E. Przed zajęciami rodzic/opiekun aktualizuje i podpisuje wywiad w kierunku COVID-19.
F. Po zakończeniu terapii należy umożliwić opiekunowi i dziecku umycie lub dezynfekcję rąk.
G. Terapeuta po każdej wizycie pacjenta dokonuje wymiany lub dezynfekcji użytych środków ochrony indywidualnej, myje i dezynfekuje ręce.
H. Po każdej wizycie pacjenta, terapeuta dezynfekuje sprzęt SI oraz wietrzy salę
I. Zaleca się co najmniej 2 x dziennie dezynfekować poczekalnie, klamki , blaty, dozowniki itp.
3. Zalecenia ogólne:
A. ograniczeniepowierzchni użytkowanej np. przez wydzielenie strefy parawanem, co pozwoli na ograniczenie obszaru dezynfekcji (dotyczy dużych gabinetów/sal terapii SI
B. sugeruje się korzystanie wyłącznie z pomocy łatwo poddających się odkażaniu, tj. przedmiotów plastikowych, pokrytych skajem, bądź innym spełniającym powyższy warunek materiałem.
C. pozostałe pomoce, np. hamak, helikopter mogą być wykorzystane w pracy tylko z jednym dzieckiem danego dnia, a następnie poddane praniu (czyszczeniu chemicznemu).
D. deskę rotacyjną i inne przedmioty, których pokrycie utrudnia właściwą dezynfekcję należy każdorazowo foliować.
Wypełnij Deklarację on-line
Zarząd Stowarzyszenia zwraca się z uprzejmą prośbą do tych wszystkich naszych członków, którzy NIE wypełniali deklaracji członkowskiej on-line lub wypełniali ją wcześniej niż dwa lata temu o jej uzupełnienie. Nie jest to oczywiście obowiązkowe ale będzie dla nas bardzo pomocne!
Osoby, które wypełniały Deklarację w 2018 lub 2017 roku na stronie pstis.pl nie muszą oczywiście tego robić powtórnie...
- Wysyłanie zawiadomień o walnych zebraniach Stowarzyszenia listem poleconym powoduje duże koszty i wymaga nakładu pracy co skutkuje zwiększeniem składek członkowskich... Aby tego uniknąć chcemy wysyłać zawiadomienia elektronicznie – na to potrzebujemy Twojej zgody zawartej w Deklaracji.
- Chcemy uzupełnić bazę certyfikatów PSTIS, które były wydawane przed 2010 r. Pozwoli to uprościć zapisy na szkolenia 3 stopnia, rejestracje gabinetów SI oraz ewidencję składek.
Zarząd PSTIS